Potrawy w Egipcie

dodane: 2011-01-27 14:07:06 ostatnia zmiana: 2014-04-18 18:26:03
Podczas wakacji oprócz leniuchowania poznajemy także kuchnię charakterystyczną dla danego regionu. Szczególnie w tak tropikalnym państwie jak Egipt, urlopowicze mają wręcz obowiązek skosztowania tradycyjnych egipskich potraw. porady prawne łódź
Na kolacje bardzo popularne są foul i taameja.  Foul to fasola specjalnie przygotowana i serwowana zwykle z sosem paprykowym, a taameja to coś zbliżonego do kotletów mielonych – z tym, że w zastępstwie mielonego mięsa jest zmiksowana fasolka z przyprawami.
Lunch dla typowego Egipcjanina jest złożony z zupy takiej jak ads, oczywiście ponownie z fasolą, oraz isan asfur, która jest z mięsem i zdecydowanie pikantniejsza. W kuchni tego państwa popularne są też smażone cukinia, marchewka, czerwona papryka oraz ziemniaki, ale serwowane inaczej niż do tego przywykliśmy – jako dodatek. Będąc w Egipcie można skosztować też makaronu beszamel, czyli czegoś podobnego do  lasagne podawanej  w sosie beszamel, odmiana tej potrawy bez makaronu tokusa beszamel, gdzie makaron zamieniany jest cukinią.
Europejczycy lecący na wczasy Egipt powinni spróbować potraw sprzedawanych przez tamtejsze restauracje i puby. Można stwierdzić, że nie poznamy tak naprawdę danej części świata, jeśli nie „doświadczymy go” wszystkimi zmysłami.


 
Dodaj komentarz
nick
e-mail
treść
 
Blogi
Designed by: http://www.wpdesigner.com/
x